AKTUALNOŚCI

2025-01-15 - URATUJMY STARE DRZEWA OWOCOWE

Akcja ta jest corocznie powtarzana praktycznie od początku istnienia Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Pracownicy pobierają zrazy dawnych odmian jabłoni, a w mniejszym zakresie także śliw i grusz, szczepią je na ogrodowych podkładkach, a następnie… rozdają. To cenne sadzonki, warte ich dalszej uprawy. Część drzew została w Ogrodzie i wydaje już pierwsze owoce, ale tysiące innych trafiło do okolicznych mieszkańców. To dlatego, aby nie zniknęły z krajobrazu. Aby nie przepadła ich unikalna pula genowa, a zarazem nietuzinkowe smaki i zapachy, wspominane nieraz przez starszych członków rodziny, a zupełnie nieznane przez młodszych. Jabłonie nie są bowiem długowiecznymi drzewami, a te dawne, są obecnie wypierane przez nowoczesne komercyjne odmiany. I chociaż te stare odmiany bywają czasem kapryśne, nie zawsze regularnie owocują lub rosną za wysoko, niezgodnie z obowiązującą modą, to właśnie one są zwykle bardziej odporne na choroby, pasożyty czy zawirowania klimatu. Czerwone, zielone, żółte… kuliste, podłużne, z rumieńcem lub bez… doskonałe na ciasto, kompot lub do bezpośredniego spożycia… idealne do długiego zimowania lub wymagające zjedzenia od razu... kwaskowate, słodkie, twarde, miękkie… Jednym słowem – różnorodne. I tę właśnie różnorodność, te setki odchodzących w niepamięć odmian, warto i należy zachować. 

 

 

2024-12-18 - C.D. OFERTA WARSZTATÓW

W STYCZNIU - LUTYM - MARCU ZAPRASZAMY NA:

 
 

POZNAJĘ GATUNKI PRZEZ RYSUNKI (SP kl. IV - VIII, szkoły ponadpodstawowe)

Uczestnicy nauczą się rysowania liści, owoców lub nasion  przez konstruowanie kształtów i używanie figur geometrycznych np. do narysowania liścia klonu pospolitego (aby łatwiej odróżnić go od jawora i innych klonów). Dzięki pracy nad obiektem mózg ludzki (a dziecięcy najbardziej) zapamiętuje szczegóły, które są tu pomocne w rozpoznawaniu gatunków drzew. Podczas zajęć rozpracujemy obiekt na części oraz postaramy się go narysować w proporcji i ze wszystkimi szczegółami. Uczestnicy poznają podstawy cieniowania w rysunku i zdobędą podstawowe zdolności w konstrukcji rysunku, tak aby ewentualny talent móc rozwijać dalej lub po prostu spędzić miło czas. Zapewniamy, że każdy potrafi rysować, nawet jeśli uważa, że nie.

 

OD ŹRÓDŁA DO MORZA – POZNAJEMY WODNE ZWIERZĘTA I INNE MORSKIE SKARBY

(dla starszych przedszkolaków i uczniów SP)

Warsztaty całoroczne, których celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z bioróżnorodnością środowisk wodnych. Uczestnicy zajęć, korzystając z globusa lub mapy określają ilość wody na Ziemi oraz podstawowe typy wód powierzchniowych w najbliższej okolicy. W sali układamy szlak wodny od źródła do morza. Zasadnicza część warsztatów skupia się na bogactwie wodnej fauny, wzajemnych powiązaniach (łańcuchach pokarmowych) oraz przystosowaniach zwierząt do życia w wodach płynących i stojących. Bohaterami zajęć są zarówno małe bezkręgowce, jak również ptaki, bóbr czy foka. Omawiamy stale związane z wodą ryby, jak i płazy czy ważki, dla których woda konieczna jest na określonym etapie życia. Zajęcia zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia wód. Końcowa część warsztatów dotyczy produktów spożywczych i innych, pochodzących z mórz lub innych wód. Poprzez wykonywane zadania, w tym prace plastyczne, dzieci i młodzież aktywnie uczestniczą w warsztatach.

 

GDZIE ROSNĄ SKARPETKI? O WŁÓKNACH NATURALNYCH (SP kl. 0-VIII)

Skąd pochodziły tkaniny, zanim człowiek wynalazł akryl, polar czy poliester? Oczywiście z natury! Na zajęciach zajmiemy się włóknami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego. Porozmawiamy o tym, z czego dawniej robiono liny, z czego worki na mąkę, a z czego koszule. Dowiemy się, jaką drogę musi przejść runo owcze, zanim stanie się użyteczną włóczką, skąd pochodzi jedwab, gdzie rośnie bawełna i dlaczego tkaniny lniane dziś są luksusem, choć jeszcze niedawno były najtańszą dostępną opcją. Przyjrzymy się z bliska różnym częściom roślin włóknistych i spróbujemy własnoręcznie wydobyć włókna z roślin dostępnych.

 

ZIMOWY SURWIWAL (wszystkie grupy wiekowe)

Tylko dla odważnych! A tak naprawdę dla wszystkich – wystarczy dobry ubiór. Jest to kontynuacja cieszących się dużym powodzeniem warsztatów „Zielony surwiwal”, tym razem w krajobrazie zimowym. Podczas zajęć uczestnicy wykonują różne zadania ucząc się współpracować w grupie, budują schronienie oraz samodzielnie, bez użycia zapałek, rozpalają ognisko. Na ognisku gotujemy rozgrzewające napoje na bazie roślin pozyskanych z natury. Na życzenie uczestników warsztaty mogą skończyć się wspólnym ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek (prowiant we własnym zakresie).

 

KOLOROWA CHEMIA – POZNAJEMY KWASY I ZASADY (dla uczniów kl. II – VIII SP)

Warsztaty laboratoryjne pokazujące najbardziej kolorową i ciekawą stronę chemii. Uczestnicy samodzielnie wykonują doświadczenia chemiczne oraz pomiary pH, których uzupełnieniem są pokazy zademonstrowane przez prowadzącego. Wszystkie eksperymenty są omawiane i tłumaczone zrozumiałym językiem, dostosowanym do poziomu uczestników. Uczestnicy zapoznają się z wyposażeniem laboratorium oraz zasadami BHP. Dla uczniów kl. VII oraz VIII zajęcia są praktycznym uzupełnieniem programu szkolnego.

Uwaga! laboratorium posiada 16 samodzielnych stanowisk, optymalnie grupy nie powinny liczyć więcej niż 20 osób.

 

WODA Z KRANU CZY FILTROWANA (SP kl. VII - VIII, szkoły ponadpodstawowe)

Woda to źródło życia. Czy woda płynąca z kranu jest zawsze przebadana i bezpieczna? Na naszych warsztatach można pozyskać wiedzę jak mądrze używać wody, czy lepsza jest z kranu czy po filtrze i która jest lepsza dla organizmu człowieka, a która dla urządzeń. Uczestnicy samodzielnie wykonują doświadczenia oceniające jej jakość (twardość) oraz zapoznają się z odczynem pH wody i najczęściej spożywanych napojów. Zachęcamy do przyniesienia swoich próbek wody filtrowanej i niefiltrowanej oraz często spożywanych napojów gazowanych, mlecznych lub soków (w półlitrowych butelkach).

Uwaga! laboratorium posiada 16 samodzielnych stanowisk, optymalnie grupy nie powinny liczyć więcej niż 20 osób.

 

ŚWIAT POD MIKROSKOPEM (SP kl. III - VIII, szkoły ponadpodstawowe) – tylko we wtorkowe przedpołudnia

Warsztaty odbywają się w bogato wyposażonej pracowni mikroskopowej Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej. W zależności od wieku uczestnicy poznają budowę i działanie różnego typu mikroskopów, przeprowadzają obserwacje mikroskopowe gotowych preparatów, a także pod nadzorem prowadzącego uczą się samodzielnie wykonywać preparaty. Idealne uzupełnienie szkolnego programu.

UWAGA! Pracownia mikroskopowa posiada 16 samodzielnych stanowisk.

 

PTASI ŚWIAT KSIĘŻEJ GÓRY (wszystkie grupy wiekowe)

Ptaki to wyjątkowa grupa zwierząt darzona przez ludzi wielką sympatią. Co ważne, ptaki można obserwować przez cały rok, a charakter Księżej Góry temu sprzyja. Podczas zajęć koncentrujemy się na obserwacji i rozpoznawaniu jak największej liczby gatunków, używając do tego lornetek, lunety oraz atlasów i kluczy. Uczestnicy tropią, nasłuchują, podglądają. I choć ptasia frekwencja podczas warsztatów jest różna (czasem potrafi pozytywnie zaskoczyć, a czasem nie) to zawsze znajdujemy ślady ich bytności - gniazda, dziuple, miejsca żerowania. Dla naszego przewodnika nie ma rzeczy ani spraw w przyrodzie, o których nie potrafiłby w pasjonujący sposób opowiedzieć. Co ptaki jedzą, gdzie zimują, gdzie gniazdują, jak im pomóc, jak nie zaszkodzić i mnóstwo innych ciekawostek. W zajęcia dla najmłodszych zostają wplecione przysłowia, zagadki, aktywność ruchowa lub artystyczna, w zajęciach z młodzieżą kładziemy nacisk na biologię i ekologię ptaków. Wykorzystywane są różne pomoce dydaktyczne, takie jak budki, karmniki, kolekcja gniazd, piór i inne. W razie bardzo niekorzystnych warunków pogodowych zajęcia mogą być przeprowadzone tylko stacjonarnie.

 

TROPEM WIOSNY (przedszkola, SP)

Warsztaty terenowe bazujące na dynamicznych zjawiskach zmieniającej się przyrody oraz zjawisk pogodowych im towarzyszących. Wykorzystują dostępne przyrządy i narzędzia (np. lupa, lornetka), tak aby móc w pełni zaangażować się w warsztaty i samodzielnie tropić zwiastuny wiosny. Uwaga skupia się na zjawiskach, które w danej chwili są najbardziej interesujące i możliwe do zaobserwowania. Celem zajęć jest ponadto pobudzenie wszystkich zmysłów uczestników oraz skupienie ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania w przyrodzie.

 

PĄKI, PĄCZKI, PĄCZUSIE (SP, szkoły ponadpodstawowe) artystyczno-przyrodnicze

Warsztaty stacjonarno-terenowe skupiające się na rozpoznawaniu gatunków drzew i krzewów zimą, w stanie bezlistnym (co wbrew pozorom jest stosunkowo łatwe i bardzo ciekawe). Polecamy od listopada do marca. Warsztaty podzielone są na trzy części. W pierwszej uczestnicy dowiadują się jak rozpoznawać gatunki zimową porą – jest to praktyczny przegląd podstawowych gatunków drzew i krzewów. W drugiej części wiedza ta zostanie utrwalona przez rysowanie pąków, pędów i innych cech charakterystycznych. Na zakończenie przewidziano spacer na terenie Ogrodu Botanicznego - rozpoznawanie drzew po ich pokroju oraz weryfikacja zdobytej wiedzy w naturze.

 

MATEMATYKA UKRYTA W PRZYRODZIE (przedszkola, SP)

Podczas warsztatów uczestnicy odkrywają związek między matematyką a przyrodą, zarówno w terenie jak i podczas zajęć w budynku Stacji Edukacji Ekologicznej. Najmłodsi uczestnicy zapoznają się z takimi zagadnieniami jak: liczby całkowite, kształty, różne rodzaje symetrii - rozwiązując zagadki przyrodnicze, tworząc prace plastyczne i biorąc udział w zabawach ruchowych. Starsi uczestnicy dowiedzą się co ma wspólnego kalafior z ciągiem Fibonacciego i poszukają w ogrodzie fraktali. Nie zabraknie również odkrywania czym są wielokąty foremne i czy złoty podział jest naprawdę ze złota. W przypadku niesprzyjającej pogody całość warsztatów odbywa się w budynku."

2024-12-16 - OFERTA WARSZTATÓW DOFINANSOWANYCH PRZEZ WFOŚiGW W KATOWICACH

Do wyboru są następujące tematy:

 

ZANIECZYSZCZENIE ŚWIATŁEM
Czy w bezchmurną noc mieszkańcy miast zobaczą rozgwieżdżone niebo? Podczas tego warsztatu zostaną omówione przykłady, przyczyny, skutki oraz sposoby zapobiegania zanieczyszczeniu sztucznym światłem. Wszak skutki zanieczyszczenia światłem wpływają negatywnie zarówno na ludzi, jak i na otaczającą go przyrodę. Nadmiar oświetlenia nocnego zakłóca naturalny rytm dobowy człowieka, dezorientuje zwierzęta a nawet negatywnie wpływa na rośliny. Do typowych źródeł zanieczyszczenia światłem zaliczamy: światła pozostawione na noc w budynkach mieszkalnych, biurowych i na terenie zakładów przemysłowych; lampy uliczne, billboardy reklamowe i świecące szyldy sklepów, a także oświetlenie stadionów sportowych i scen muzycznych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, dlaczego zanieczyszczenie światłem jest problemem i jak można temu przeciwdziałać. Wykonują przy tym szereg doświadczeń, aby maksymalnie zaangażować się w temat.
UWAGA! Te warsztaty mogą być prowadzone w języku angielskim. Jest tez możliwość, aby równolegle mogły w nich uczestniczyć dwie grupy.

 

CO WĘGLU WIEDZIEĆ TRZEBA
Okiem geologa, ale nie tylko. Warsztaty powstały z okazji Barbórki, ale tak naprawdę to wiedza fundamentalna, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży naszego regionu. Wszak Górny Śląsk to miejsce w Polsce, którego historia nierozerwalnie związana jest z węglem. Opowiemy o tym jak i kiedy węgiel powstał, jak się go wydobywa, jakie ma oblicza oraz przedstawimy jego szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Uczestnicy zobaczą i dotkną jego różne odmiany: grafit, torf, węgiel brunatny, kamienny, antracyt, ponadto węgiel drzewny, aktywowany i .... Nasze warsztaty to dobra okazja, aby dowiedzieć się, że świat jest pełen węgla, nawet człowiek! Porozmawiamy przy tym o górnikach, skarbniku i św. Barbarze. Wykonamy eksperymenty oraz pracę plastyczną. Będzie ciekawie i bardzo naukowo! Postaramy się przy tym zaskoczyć uczestników. Warsztaty rekomendowane zwłaszcza młodszym grupom szkolnym.

2024-09-02 - WARSZTATY PRZYRODNICZE DOFINANSOWANE PRZEZ WFOŚ W KATOWICACH

WE WRZEŚNIU ZAPRASZAMY NA:

 

CHOMIK EUROPEJSKI – KOLOROWY MIESZKANIEC NASZYCH PÓL - wszystkie grupy wiekowe

Warsztaty całoroczne, stacjonarne lub stacjonarno-terenowe dotyczące chomika europejskiego, który jest najbarwniejszym ssakiem żyjącym na naszych terenach rolnych, a jednocześnie jest jedynym gatunkiem chomika dziko występującym w Polsce i Europie. Uczestnicy zajęć poznają wiele ciekawych faktów dotyczących chomika europejskiego – jak wygląda, co je, gdzie ma swoje schronienie, a nawet jaki ma „charakter”. W odniesieniu do głównego bohatera, podczas warsztatów omawiane są zmiany zachodzące na polach uprawnych w ciągu całego roku. Zajęcia zwracają uwagę na zagadnienia ochrony gatunkowej, zagrożenia agrocenoz oraz zanikania i wymierania gatunków. Poprzez wykonywane zadania, w tym prace plastyczne, dzieci i młodzież aktywnie uczestniczą
w warsztatach i utrwalają zdobyte wiadomości.

 

CIĘŻKIE ŻYCIE PAJĄKÓW - wszystkie grupy wiekowe

Główną atrakcją zajęć jest poszukiwanie pająków w trakcie spaceru po ogrodzie (w przypadku braku sprzyjającej aury obserwacja okazów pająków zebranych wcześniej). Uczestnicy omówią codzienne "obowiązki" pająków, postarają się odpowiedzieć na pytanie czy pająki są dobrymi rodzicami, czy pająki sieciowe są czyściochami czy jednak lubią brud, czy większy zawsze oznacza silniejszy. W trakcie zajęć omówione zostaną główne strategie polowań pająków sieciowych
i niesieciowych (czemu towarzyszyć będą obserwacje pająków polujących na ofiary w terenie lub laboratorium). Dla najmłodszych dzieci przewidziano także aktywność ruchową - spróbujemy zbudować dużą sieć pajęczą charakterystyczną dla pająka Araneus sp. (krzyżak), wykorzystując do tego włóczkę oraz mocowania.

 

JAK OBSERWOWAĆ PRZYRODĘ – dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkolnych

Co to jest trop, a co to jest ślad? Uczestnicy uczą się gdzie, kiedy i jak odnajdywać różne gatunki roślin i zwierząt. Podczas spaceru po ogrodzie botanicznym wykorzystują dostępne przyrządy i narzędzia (m.in. lupa, lornetka), tak aby móc w pełni zaangażować się w warsztaty i samodzielnie tropić tajemnice natury. Obserwacje zmieniają się wraz ze zmieniającymi się porami roku, porą dnia, warunkami pogodowymi.

 

ROŚLINY UŻYTKOWE – dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkolnych

W zależności od pory roku warsztaty są stacjonarne lub stacjonarno-terenowe. Podczas zajęć dzieci uczą się rozpoznawać poszczególne gatunki zbóż, roślin strączkowych oraz oleistych - do ich dyspozycji są zasuszone rośliny, plansze oraz nasiona w słoikach, ponadto słoma oraz siano. Prowadzący przybliża informacje dotyczące tych roślin wskazując również ich użyteczność. Następnie uczestnicy wyklejają nasiona na specjalnych planszach, które zabierają z sobą do domu jako swoistą "ściągawkę" oraz przypasowują popularne produkty do roślin, z których powstały. Wykonują także  proste eksperymenty. W sprzyjających warunkach pogodowych i odpowiedniej porze roku część zajęć odbywa się na terenie ogrodu - w sadzie oraz przy rozsadnikach.

 

WE WRZEŚNIU/PAŹDZIERNIKU ZAPRASZAMY NA:

 

Uwaga! tylko we wtorki ŻYCIE GLEBY dla uczniów klas IV – VIII SP oraz szkół ponadpodstawowych

Gleba to najbardziej zewnętrzna warstwa litosfery, dość niepozorna, nie zwracająca uwagi. A jednak warta dokładnego poznania, gdyż jej rola w tworzeniu ekosystemów lądowych jest kluczowa i bezcenna. Ale czym właściwie gleba jest? Jak powstaje? Warsztaty mają na celu przybliżenie procesów glebotwórczych, zapoznanie się z profilem glebowym, zaznajomienie się z organizmami uczestniczącymi w tworzeniu gleby. Warsztaty mają formę terenową lub terenowo-laboratoryjną. Wędrując po Ogrodzie uczestnicy poprzez doświadczanie odgadują, czym jest gleba. Zastanawiają się, w jaki sposób powstaje. Następnie oglądają profil glebowy, identyfikują podstawowe parametry takie jak struktura, porowatość, kwasowość. Poznają organizmy przyczyniające się do powstania gleby
i utrzymania jej właściwości. W laboratorium uczestnicy warsztatów mogą obejrzeć preparaty makro- i mikroskopowe organizmów glebotwórczych oraz zasiedlających gleby (mchów, porostów, grzybów, nicieni, dżdżownic, pajęczaków, skoczogonków) oraz dowiedzieć się, jaki one wnoszą wkład w jej powstanie.

 

MATEMATYKA W PRZYRODZIE – dla zerówek oraz uczniów klas I – VI szkół SP

Podczas warsztatów uczestnicy odkrywają związek między matematyką a przyrodą, zarówno w terenie jak i podczas zajęć w budynku Stacji Edukacji Ekologicznej. Najmłodsi uczestnicy zapoznają się z takimi zagadnieniami jak: liczby całkowite, kształty, różne rodzaje symetrii - rozwiązując zagadki przyrodnicze, tworząc prace plastyczne i biorąc udział w zabawach ruchowych. Starsi uczestnicy dowiedzą się co ma wspólnego kalafior z ciągiem Fibonacciego i poszukają w ogrodzie fraktali. Nie zabraknie również odkrywania czym są wielokąty foremne i czy złoty podział jest naprawdę ze złota. W przypadku niesprzyjającej pogody całość warsztatów odbywa się w budynku."

 

TROPEM JESIENI – dla przedszkolaków  oraz uczniów młodszych klas szkolnych

Warsztaty terenowe bazujące na dynamicznych zjawiskach zmieniającej się przyrody oraz zjawisk pogodowych im towarzyszących. Uwaga skupia się na zjawiskach, które w danej chwili są najbardziej interesujące i możliwe do zaobserwowania. Poszukujemy charakterystycznych gatunków roślin oraz zwierząt zwiastujących wiosnę. Ponadto celem zajęć jest pobudzenie wszystkich zmysłów uczestników oraz skupienie ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania w przyrodzie. A przy tym wąchamy, dotykamy i smakujemy wiosny…

 

W PAŹDZIERNIKU/LISTOPADZIE ZAPRASZAMY NA:

 

WODA Z KRANU CZY FILTROWANA – dla uczniów klas VII – VIII SP oraz szkół ponadpodstawowych

Woda to źródło życia. Czy woda płynąca z kranu jest zawsze przebadana i bezpieczna? Na naszych warsztatach można pozyskać wiedzę jak mądrze używać wody, czy lepsza jest z kranu czy po filtrze i która jest lepsza dla organizmu człowieka, a która dla urządzeń. Uczestnicy samodzielnie wykonują doświadczenia oceniające jej jakość (twardość) oraz zapoznają się z odczynem pH wody i najczęściej spożywanych napojów. Zachęcamy do przyniesienia swoich próbek wody filtrowanej i niefiltrowanej oraz często spożywanych napojów gazowanych, mlecznych lub soków (w półlitrowych butelkach).

UWAGA! Warsztaty odbywają się w profesjonalnym laboratorium, które posiada 16 samodzielnych stanowisk

 

NA SKRZYDŁACH I SKRZYDEŁKACH - POWIETRZNE PODRÓŻE ZWIERZĄT I ROŚLIN – dla zerówek i klas I – VI SP

Warsztaty te są zaproszeniem do odkrywania i podziwiania powietrznych podróży zwierząt i roślin. Uczestnicy zajęć dowiadują się m.in. ile skrzydeł mają owady i jak z nich korzystają, jakie są przystosowania ptaków do latania (m. in. budowa skrzydła i pióra), a także jak jedne z nich potrafią manewrować wśród gałęzi drzew, a inne podróżują na wielkie odległości, jak wyglądają i poruszają się skrzydła nietoperzy. Podczas warsztatów uczniowie poznają także rośliny, których owoce przenoszone są przez wiatr. Ponadto przyjrzymy się korzyściom jakie daje aktywne latanie lub szybowanie z wiatrem. Drugą część warsztatów stanowi spacer po Ogrodzie, podczas którego przyglądamy się ptakom i owadom, a także wiatrosiewnym roślinom.

 

Uwaga! oprócz śród GDZIE ROSNĄ SKARPETKI? O WŁÓKNACH NATURALNYCH – dla szkół podstawowych

Skąd pochodziły tkaniny, zanim człowiek wynalazł akryl, polar czy poliester? Oczywiście z natury! Na zajęciach zajmiemy się włóknami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego. Porozmawiamy o tym, z czego dawniej robiono liny, z czego worki na mąkę, a z czego koszule. Dowiemy się, jaką drogę musi przejść runo owcze, zanim stanie się użyteczną włóczką, skąd pochodzi jedwab, gdzie rośnie bawełna i dlaczego tkaniny lniane dziś są luksusem, choć jeszcze niedawno były najtańszą dostępną opcją. Przyjrzymy się z bliska różnym częściom roślin włóknistych i spróbujemy własnoręcznie wydobyć włókna z roślin dostępnych

 

Uwaga! oprócz poniedziałków POZNAJĘ GATUNKI PRZEZ RYSUNKI dla kl. III – VIII SP oraz szkół ponadpodstawowych

Uczestnicy nauczą się rysowania liści, owoców lub nasion  przez konstruowanie kształtów i używanie figur geometrycznych np. do narysowania liścia klonu pospolitego (aby łatwiej odróżnić go od jawora i innych klonów). Dzięki pracy nad obiektem mózg ludzki (a dziecięcy najbardziej) zapamiętuje szczegóły, które są tu pomocne w rozpoznawaniu gatunków drzew. Podczas zajęć rozpracujemy obiekt na części oraz postaramy się go narysować w proporcji i ze wszystkimi szczegółami. Uczestnicy poznają podstawy cieniowania w rysunku i zdobędą podstawowe zdolności w konstrukcji rysunku, tak aby ewentualny talent móc rozwijać dalej lub po prostu spędzić miło czas. Zapewniamy, że każdy potrafi rysować, nawet jeśli uważa, że nie.

 

W LISTOPADZIE ZAPRASZAMY NA:

 

Uwaga! preferowane wtorki ŚWIAT POD MIKROSKOPEM - kl. III – VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe

Warsztaty odbywają się w bogato wyposażonej pracowni mikroskopowej Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej. W zależności od wieku uczestnicy poznają budowę i działanie różnego typu mikroskopów, przeprowadzają obserwacje mikroskopowe gotowych preparatów, a także pod nadzorem prowadzącego uczą się samodzielnie wykonywać preparaty. Idealne uzupełnienie szkolnego programu.

UWAGA! Pracownia mikroskopowa posiada 16 samodzielnych stanowisk.

 

W KRAINIE DREWNA - kl. III – VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami drewna – uczą się ich rozpoznawania, poznają ich właściwości, dowiadują się co z czego jest zrobione. Warsztaty obfitują w wiele ciekawostek z życia drzew. Ponadto dzieci oraz młodzież w praktyczny sposób zapoznają się z narzędziami i technikami obróbki drewna. Samodzielnie wykonują swoją własną pracę w drewnie – świecznik lub zwierzątko (w zależności od aktualnych zasobów Ogrodu). Praca z drewnem daje ogromne możliwości wykorzystania swojego potencjału twórczego, satysfakcję i wysokie poczucie sprawczości.

 

             

Kontakt: 534 99 45 77

(pon – ptk 7.00 – 15.00)

2024-05-17 - POCZTÓWKA ZE ŚLĄSKA

Zapraszamy serdecznie!!!

Ślaski Ogród Botaniczny w Radzionkowie jest otwarty codziennie, a wstęp jest wolny.

2023-08-28 - POSZUKUJEMY EDUKATOREK/EDUKATORÓW
POSZUKUJEMY EDUKATOREK/EDUKATORÓW do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Jesteś biologiem, chemikiem, geologiem (lub pokrewne)? Lubisz pracować z dziećmi i młodzieżą? Dołącz do naszego zespołu!
 
Praca dodatkowa, na zlecenie, głównie w dni powszednie, w godzinach dopołudniowych.
 
Poszukujemy osób do prowadzenia warsztatów edukacyjnych terenowych oraz laboratoryjnych. Dysponujemy dobrze wyposażonym laboratorium chemicznym, pracownią mikroskopową oraz zróżnicowanym siedliskowo terenem.
Przykładowe tematy w zakładce EDUKACJA/OPISY WARSZTATÓW: http://www.obradzionkow.robia.pl
 
Prosimy o przysłanie CV oraz kilku słów o sobie na e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl
Więcej informacji: 534 99 45 77
2023-08-24 - ZAPRASZAMY NA WARSZTATY DOFINANSOWANE PRZEZ WFOŚiGW W KATOWICACH

ZAPRASZAMY WE WRZEŚNIU:

 

PRZEZ ŁĄKI I POLA (dla uczniów szkół podstawowych)

Warsztaty stacjonarno-terenowe, polecane w okresie wiosenno-letnim (maj-wrzesień). Celem jest przedstawienie dzieciom i młodzieży czym się różnią i jak funkcjonują łąki oraz pola uprawne, a także jakie jest znaczenie tych ekosystemów dla ludzi i pozostałej przyrody. W ramach prezentacji multimedialnej i pogadanki, uczestnicy poznają rośliny i zwierzęta żyjące na łąkach i polach, dowiadują się jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma siedliskami, weryfikują swoją wiedzę o produktach, które otrzymujemy dzięki pracy rolników. Młodsze dzieci wykonują prace plastyczne, które zabiorą ze sobą dla utrwalenia nabytych wiadomości. Część praktyczna to spacer po ogrodzie botanicznym, dedykowany obserwacji tutejszych łąk i sąsiadujących z nimi pól uprawnych. Uczestnicy zajęć mogą z bliska przyjrzeć się roślinom łąkowym i polnym, a także wypatrywać ptaków i innych zwierząt żyjących na tych terenach.
W razie niekorzystnej pogody warsztaty w całości mogą odbyć się w budynku Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej. 

 

CĘŻKIE ŻYCIE PAJĄKÓW (dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych)

Główną atrakcją zajęć jest poszukiwanie pająków w trakcie spaceru po ogrodzie. W przypadku braku sprzyjającej aury obserwacja okazów pająków zebranych wcześniej. Uczestnicy omówią codzienne "obowiązki" pająków, postarają się odpowiedzieć na pytanie czy pająki są dobrymi rodzicami, czy pająki sieciowe są czyściochami czy jednak lubią brud, czy większy zawsze oznacza silniejszy. W trakcie zajęć omówione zostaną główne strategie polowań pająków sieciowych i niesieciowych. Zajęcia obfitują w wiele ciekawostek arachnologicznych.

 

ZAPRASZAMY WE WRZEŚNIU ORAZ W PAŹDZIERNIKU:

 

PRZEDSZKOLAKI NA BIWAKU (dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I SP)

Warsztaty terenowe. Jak prawidłowo wybrać miejsce na biwak, jak zorganizować obozowisko i co z sobą zabrać do lasu czyli wyruszamy pod namiot. To naprawdę łatwe! I ciekawe! Podczas warsztatów rozbijemy namioty, przygotujemy stos ogniskowy, zapoznamy się z kompasem i innymi przydatnymi akcesoriami. Nauczymy się dbać o własne bezpieczeństwo. Poznamy najbliższe rośliny i zwierzęta oraz przeżyjemy świetną przygodę.

 

CO NAM NIESIE PANI JESIEŃ – SPOTKANIE Z OGRODNIKIEM

(dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I - IV SP)

Jak rosną znane nam z talerza warzywa?  Jak wygląda na grządce kasza gryczana? Czy owoce ziemniaków są jadalne? Skąd się biorą robaki w jabłkach? O co ogrodnik musi zrobić przed zimą i gdzie zimują dżdżownice? Na to i inne pytania odpowie nam ogrodnik. A przy okazji pokaże, pozwoli dotknąć, powąchać, a nawet skosztować.

 

JESIENNE MINDEFULNESS (dla przedszkolaków i uczniów kl. I – IV SP)

Zajęcia terenowe mające na celu pobudzić zmysły uczestników oraz skupić ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania w przyrodzie. Spacer polega na pilnej obserwacji środowiska (roślin, zwierząt, śladów) za pomocą różnych pomocy (lornetki, lupy, taśmy miernicze), jak również rozpoznawaniu gatunków stosując przewodniki i atlasy. Zajęcia przerywane są ćwiczeniami pobudzającymi poszczególne zmysły uczestników, dostosowanymi poziomem trudności do ich wieku.

 

TROPEM JESIENI (CO NIE CO O OWADACH, PTAKACH, SSAKACH I ROŚLINACH)

 (dla uczniów szkół podstawowych)

Warsztaty terenowe uczące pilnej obserwacji i skupienia, bazujące na dynamicznych zjawiskach zmieniającej się, wraz  z porą roku, przyrody oraz zjawisk pogodowych im towarzyszących. Obfitują w wiele ciekawostek z życia rodzimych owadów, ptaków oraz ssaków. Nacisk jest położony na zachowanie się różnych grup zwierząt pod kątem przygotowań do nadchodzącej zimy. Przyglądniemy się także roślinom i ich strategiom, a uczestnicy uczą się odnajdywania i oznaczania gatunków.

 

ZAPRASZAMY OD WRZEŚNIA DO LISTOPADA:

 

NA SKRZYDŁACH I SKRZYDEŁKACH - POWIETRZNE PODRÓŻE ZWIERZĄT I ROŚLIN 

(dla uczniów szkół podstawowych)

Warsztaty są zaproszeniem do odkrywania i podziwiania powietrznych podróży zwierząt
i roślin. Uczestnicy dowiadują się m.in. ile skrzydeł mają owady i jak z nich korzystają, jakie są przystosowania ptaków do latania, a także jak jedne z nich potrafią manewrować wśród gałęzi drzew, a inne podróżują na wielkie odległości, jak wyglądają i poruszają się skrzydła nietoperzy. Uczniowie poznają także rośliny, których owoce przenoszone są przez wiatr. Ponadto przyjrzymy się korzyściom jakie daje aktywne latanie lub szybowanie z wiatrem. Podczas spaceru po Ogrodzie przyglądniemy się ptakom i owadom, a także wiatrosiewnym roślinom. Warsztaty mają charakter stacjonarno-terenowy, w przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia w całości odbywają się w budynku.

 

POZNAJĘ GATUNKI PRZEZ RYSUNKI (dla uczniów kl. IV-VIII)

Warsztaty stacjonarne. Uczestnicy nauczą się rysowania liści, owoców lub nasion  przez konstruowanie kształtów i używanie figur geometrycznych. Dzięki pracy nad obiektem mózg ludzki (a dziecięcy najbardziej) zapamiętuje szczegóły, które są tu pomocne w rozpoznawaniu gatunków drzew. Podczas zajęć rozpracujemy obiekt na części oraz postaramy się go narysować w proporcji i ze wszystkimi szczegółami. Uczestnicy poznają podstawy cieniowania w rysunku i zdobędą podstawowe zdolności w konstrukcji rysunku, tak aby ewentualny talent móc rozwijać dalej lub po prostu spędzić miło czas. Zapewniamy, że każdy potrafi rysować, nawet jeśli uważa, że nie.

 

GDZIE ROSNĄ SKARPETKI? O WŁÓKNACH NATURALNYCH 

(dla uczniów zerówek oraz szkół podstawowych)

Skąd pochodziły tkaniny, zanim człowiek wynalazł akryl, polar czy poliester? Oczywiście z natury! Na zajęciach zajmiemy się włóknami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego. Porozmawiamy o tym, z czego dawniej robiono liny, z czego worki na mąkę, a z czego koszule. Dowiemy się, jaką drogę musi przejść runo owcze, zanim stanie się użyteczną włóczką, skąd pochodzi jedwab, gdzie rośnie bawełna i dlaczego tkaniny lniane dziś są luksusem, choć jeszcze niedawno były najtańszą dostępną opcją. Przyjrzymy się z bliska różnym częściom roślin włóknistych i spróbujemy własnoręcznie wydobyć włókna z roślin dostępnych

 

JESIENNA FLORYSTYKA (dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych)

Warsztaty botaniczne wprowadzające w sztukę układania kwiatów i wykonywania dekoracji roślinnych. Uczestnicy poznają podstawowe założenia florystyczne, poznają narzędzia i akcesoria niezbędne florystom do pracy, nauczą się rozpoznawać różne gatunki roślin i sposoby ich pozyskania, suszenia oraz wykorzystania. Oczywiście podczas zajęć nie zabraknie wykonania własnej kompozycji florystycznej - jakiej? to już zależy od wieku uczestników zajęć i aktualnych zasobów Ogrodu.

 

W KRAINIE DREWNA (dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych)

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami drewna – uczą się ich rozpoznawania, poznają ich właściwości, dowiadują się co z czego jest zrobione. Warsztaty obfitują w wiele ciekawostek z życia drzew. Ponadto dzieci oraz młodzież w praktyczny sposób zapoznają się z narzędziami i technikami obróbki drewna. Samodzielnie wykonują swoją własną pracę w drewnie – świecznik lub zwierzątko (w zależności od aktualnych zasobów Ogrodu). Praca z drewnem daje ogromne możliwości wykorzystania swojego potencjału twórczego, satysfakcję i wysokie poczucie sprawczości.

 

GLEBA CIEKAWYM MATERIAŁEM BADAŃ DLA CHEMIKA TYLKO WE WTORKI I CZWARTKI!

dla uczniów kl. VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych

Gleba bywa interesującym obiektem badań dla biologa i fizyka, ale czy również dla chemika? Czy garść gleby może być w ogóle ciekawa? Odpowiedź znajdziecie podczas naszych warsztatów. W laboratorium zapoznamy się z właściwościami fizyko-chemicznymi gleby (m.in. skład chemiczny, odczyn pH, własności sorpcyjne), a także dowiemy się jaki jest ich wpływ na uprawę roślin. Zachęcamy do przyniesienia swoich próbek gleby z ogródka czy rabatki w celu jej oceny chemicznej.

 

WODA Z KRANU CZY FILTROWANA  TYLKO WE WTORKI I CZWARTKI!

dla uczniów kl. VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych   

Woda to źródło życia. Czy woda płynąca z kranu jest zawsze przebadana i bezpieczna? Na naszych warsztatach można pozyskać wiedzę jak mądrze używać wody, czy lepsza jest z kranu czy po filtrze i która jest lepsza dla organizmu człowieka, a która dla urządzeń. Uczestnicy samodzielnie wykonują doświadczenia oceniające jej jakość (twardość) oraz zapoznają się z odczynem pH wody i najczęściej spożywanych napojów. Zachęcamy do przyniesienia swoich próbek wody filtrowanej i niefiltrowanej oraz często spożywanych napojów gazowanych, mlecznych lub soków (w półlitrowych butelkach).

 

OD ŹRÓDŁA DO MORZA – POZNAJEMY WODNE ZWIERZĘTA I MORSKIE SKARBY

(dla uczniów zerówek oraz szkół podstawowych)

Warsztaty całoroczne, których celem zajęć jest zapoznanie dzieci i młodzieży
z bioróżnorodnością środowisk wodnych na naszej planecie. Uczestnicy zajęć, korzystając z globusa lub mapy określają ilość wody na Ziemi, a następnie układają szlak wodny od źródła do oceanu, nazywając różne typy środowisk wodnych. Zasadnicza część warsztatów skupia się na bogactwie wodnej fauny, wzajemnych powiązaniach (łańcuchach pokarmowych) oraz przystosowaniach zwierząt do życia w różnych typach wód płynących i stojących. Bohaterami zajęć są zarówno małe bezkręgowce, ryby, jak i ptaki oraz ssaki takie jak bóbr, foka, niedźwiedź polarny czy wieloryb. Zajęcia zwracają uwagę na problemy zanieczyszczenia wód i zmian klimatu. Końcowa część warsztatów dotyczy używanych przez nas na co dzień produktów spożywczych i innych, pochodzących z mórz lub innych wód. Poprzez wykonywane zadania, w tym prace plastyczne, dzieci i młodzież aktywnie uczestniczą w warsztatach.

 

 JAK OBSERWOWAĆ PRZYRODĘ (dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych)

Warsztaty terenowe lub stacjonarno-terenowe (w zależności od pogody). Jak odnaleźć interesujące nas organizmy? Gdzie i kiedy ich szukać oraz jak się przygotować do obserwacji? Co zabrać ze sobą? Jak korzystać z lupy, z lornetki czy lunety? Jak wykonać dobre zdjęcie przyrodnicze? Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników przyrody! Prowadzący chętnie dzieli się praktycznymi wskazówkami i zachęca do bezpośrednich obserwacji.

 

 

 

 

 

Uwaga!

Liczba dofinasowanych warsztatów jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Śląski Ogród Botaniczny stara się pozyskiwać na bieżąco dofinansowania z różnych źródeł –będziemy informować o kolejnych.

 

 

 

 

 

Więcej tematów: www.obradzionkow.robia.pl w zakładce EDUKACJA

 

2023-08-21 - UWAGA! PODWYŻKI

http://www.obradzionkow.robia.pl/wstep,i2363.html

2023-01-30 - ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2023 - PODSUMOWANIE
Mimo chłodu poranka i mało przyjemniej zimowej aury, frekwencja nad wyraz dopisała i na spacer ornitologiczny ruszyło ponad 30 osób. Zarówno duzi jak i mali uczestnicy Ptakoliczenia dzielnie poradzili sobie z dwugodzinną trasą po dzikich zakamarkach Księżej Góry. Śpiewające sikory i werblujące dzięcioły towarzyszyły nam przez cały poranek, a przewodniczka uzupełniła obserwacje ptasimi opowieściami zwracając uwagę na zwyczaje i różne zachowanie poszczególnych gatunków, ślady żerowania oraz inne ciekawostki. Łącznie zaobserwowaliśmy/usłyszeliśmy 13 gatunków ptaków, z czego największym zaskoczeniem był szybujący jastrząb.
 
Poniżej przedstawiamy pełną listę gatunków:
Bogatka ~ 12
Modraszka ~ 20
Sikora uboga 3
Czyż ≥5
Kowalik ≥3
Pełzacz ogrodowy ≥2
Raniuszek 14
Raniuszek czarnobrewy 1
Kos 2
Jastrząb 1
Gil ~ 15
Dzięcioł duży 5
Mysikrólik ≥3
Paszkot 1
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w zimowym ptakoliczeniu. Zapraszamy ponownie za rok.
 
2023-01-17 - Poszukujemy starych odmian drzew owocowych

stare odmiany drzew owocowych

strona:
1
2
 > 
>>