Zajęcia mają charakter stacjonarno-terenowy (interaktywna prelekcja w auli oraz pomiary w terenie) i potrwają ok. 2 godziny. Wiadomo, że problemy z przekroczeniem norm czystości powietrza pojawiają się zwykle w momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego. Celem warsztatów jest przekazaniem podstawowej oraz aktualnej wiedzy na temat smogu, co pozwoli na podejmowanie racjonalnych i odpowiedzialnych decyzji wpływających bezpośrednio na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę jakości powietrza. W trakcie prelekcji nacisk zostanie położony na możliwe sposoby przeciwdziałania powstawaniu smogu. Uczestnicy otrzymają także niezbędne i kompleksowe materiały informacyjno-edukacyjne, przygotowane przez Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze” w Radzionkowie, w treści zawierające m.in. informacje o możliwości pozyskania dofinansowań, o warunkach uczestnictwa w programie „Czyste powietrze” oraz zakresie kwalifikowanych inwestycji termomodernizacyjnych w ramach ww. programu.
Pełna oferta miejskich atrakcji na terenie Gminy Radzionków znajduje się tutaj:
Na ZIMOWE PTAKOLICZENIE zapraszamy osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci. Należy zaopatrzyć się w porządne buty oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych. Spacer potrwa do 2 godzin, następnie zaparszamy do auli Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznje na ciepłą herbatkę i krótkie podsumowanie. Naszym przewodnikiem będzie Karolina Skorb, prezeska Górnośląskiego Koła Ornitologicznego działającego przy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Znajmość gatunków ptaków nie jest potrzebna, aby wziąść udział Ptakoliczeniu. Jest to przy tym świetna okazja, aby takiej wiedzy uszczknąć.
O samej idei Zimowego Ptakoliczenia warto przeczytać na stronie głównego koordynatora, tj. Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: www.otop.org.pl
Zapisy pod nr telefonu 32 388 71 60, w dniach pracy Urzędu Miasta Radzionków, w godzinach od 8:00-13:00.
Więcej informacji tutaj: https://xn--radzionkw-d7a.pl/ekologia/3808-eko-warsztaty-dla-mieszkancow
HARMONOGRAM - DZIEŃ GRZYBÓW 01.10.2023:
12.00 - 14.00 prelekcje:
13.30, 15.30 (godz. do wyboru) kupiecka gra terenowa "Grzybobranie"
14.00, 16.00 (godz. do wyboru) wycieczka - prof. dr hab. inż. Wojciech Pusz "Tajemnicze mkrogrzyby wokół nas"
14.00, 16.00 (godz. do wyboru) wycieczka - dr Maciej Kozak "W poszukiwaniu grzybów znanych i mniej znanych"
14.00 - 16.00 Dietetyk Blisko Ciebie - konsultacje wraz z analizą składu ciała
14.30, 16.30 (godz. do wyboru) warsztaty "Smaczne grzyby nadrzewne - wyhoduj je w swoim domu"
13.00 - 18.00 warsztaty:
ponadto:
Zapraszamy również na mini-kiermasz rękodzieła, do kawiarenki oraz na stoisko gastronomiczne obiadowe.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne - otrzymały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Spotykamy się na łące przy rosarium (wejście główne do ogrodu od ul. Zejera). Wstęp wolny. Zabierzcie z sobą koce i małe co nie co.
Wspólnie poleżymy na kocykach i pogapimy sie w niebo, posłuchamy brzęczenia owadów i odgłosów ptaków, spałaszujemy smakołyki z koszyków, porozmawiamy, poczytamy, odetchniemy... Nabierzemy sił przed nowym rokiem szkolnym.
Na uczestników czekają też liczne atrakcje: warsztaty sportowe, artystyczne, przyrodnicze... a na zakończenie pokaz łuczników z MLKS "Czarna Strzała" z Bytomia.
START: godz. 16.00
Partnerzy:
Gmina Radzionków
Stowarzyszenie Cidry Lotajom Radzionków
Centrum Kultury "Karolinka" Radzionków
Przedszkole Niepubliczne TIKA z Bytomia
MLKS "Czarna Strzała" Bytom
Punkt Wymiany Roślin - Zielona Chata
Na wycieczki zapraszamy zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież czy dzieci - harmonogram znajduje się na plakacie.
Przewodnikami są przyrodnicy, specjaliści w swoich dziedzinach, a przy tym doświadczeni, pełni pasji, edukatorzy.