Uczestnictwo w wydarzeniach Slaskiego kalendarza Ekologicznego jest bezpłatne dzięki dofinasowaniu przez WFOŚiGW w Katowicach.
Kurs jest bezpłatny dzięki realizacji Inicjatywy Oddolnej w ramach projektu „Siła harcerskich relacji w procesie transformacji” finansowanego w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 – 2027 FST Działanie FESL.10.24 - Włączenie społeczne - wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.
DZIEŃ GLEB, SKAŁ I MINERAŁÓW - HARMONOGRAM:
13.00, 14.45, 16.45 Gleba - życiodajna fabryka - warsztaty terenowe
Stare sady to dziedzictwo kulturowe Śląska, zwłaszcza okolic Radzionkowa, które jeszcze niedawno słynęły z bogatych praktyk sadowniczych (wszak po dziś dzień w mowie górnośląskiej mieszkańcy Radzionkowa nazywani są cidrami). Co ważne, stare odmiany drzew owocowych, jako bardziej odporne na choroby i szkodniki, są generalnie mniej wymagające w uprawie, więc aby trafić na nasz stół, nie muszą być wielokrotnie opryskiwane środkami chemicznymi. Spożywanie przez człowieka owoców z takich drzew jest bardzo korzystne dla zdrowia, szczególnie dla dzieci, osób starszych oraz alergików. Obecnie dawne odmiany drzew owocowych są masowo wypierane przez stosunkowo niewielką i mało różnorodną liczbę odmian komercyjnych. Idealny kształt, łatwość transportu, regularność i obfitość owocowania wygrywają z aromatem, odpornością na choroby czy tradycją. A wraz z ginącymi odmianami bezpowrotnie zanika pula genowa, którą można by w przyszłości wykorzystać do tworzenia nowych odmian. Znikają również zwierzęta z nimi związane. Sady, aleje drzew owocowych przy polnych drogach, czy nawet pojedyncze okazy wśród pól, będąc charakterystycznym elementem krajobrazu, są wszak ostoją dla drobnej zwierzyny, w tym miejscem lęgów dla ptaków, zwiększając różnorodność biologiczną terenu. Stanowią atrakcyjną formę „stołówki” odwiedzanej przez liczne gatunki zwierząt, zwłaszcza w trudnym okresie zimowym, a także bazę pokarmu dla zapylaczy. Chronią też skutecznie przed erozją wietrzną i wodną, co nie pozostaje bez znaczenia w dobie intensywnych zmian klimatycznych. Warto przyjrzeć się im bliżej, gdy jeszcze jest czas na ratunek.
Więcej informacji o Zimowym Ptakoliczeniu ma stronie koordynatora:
Po wspólnym spacerze zapraszmay na krótkie podsumowanie i gorącą herbatkę/kawkę do Regioanlenj Stacji Edukacji.
HARMONOGRAM
12.00 - 13.30 PRELEKCJE POPULARNONAUKOWE:
13.00, 14.45, 16.30 (do wyboru) WYCIECZKI W POSZUKIWANIU DZIKO ROSNĄCYCH ROŚLIN UŻYTKOWYCH
13.30 lub 15.30 (do wyboru) GRA TERENOWA "Bostońska herbatka"
15.00 - 17.00 DIETETYK BLISKO CIEBIE - konsultacje, analiza składu ciała
(Alicja Szwan: 695 332 407 - zadzwoń i umów się na konkretną godzinę)
16.30 - pieczenie jabłek
ponadto od 13.00 do 18.00 WARSZTATY:
Zapraszamy również na kiermasz rękodzieła oraz na stoisko gastronomiczne i do kawiarenki.
Ponadto w ostatni weekend stycznia 2024 (najprawdopodobniej w sobotę 27 I o godz. 9.00) Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, jak co roku, weźmie udział w ZIMOWYM PTAKOLICZENIU. Zapraszamy do wspólnego spaceru z ornitologiem po Księżej Górze - szczegóły pojawią się po Nowym Roku.