Na warsztatach nauczymy się i poćwiczymy „szczepienie” drzewek, które jest jedną z metod zachowania starych odmian drzew owocowych. Zapewniamy zrazy dobrych odmian (można także przynieść swoje), podkładki oraz niezbędne narzędzia i materiały. Przy okazji porozmawiamy także o innych metodach i sposobach rozmnażania roślin - generatywnych (płciowych) oraz wegetatywnych.
Zaszczepione własnoręcznie dzrewka kursanci zabierają ze sobą. Otrzymają również komplet materiałów edukacyjnych. Podczas kursu zapewniony jest dostęp do kawy/herbaty.
Zimowe Ptakoliczenie to ogólnopolskie wydarzenie o charakterze otwartym - zapraszamy zarówno znawców ptaków, jak i zupełnych amatorów w tym temacie. Więcej o idei Zimowego Ptakoliczenia można przeczytać tutaj: https://otop.org.pl/2023/01/03/zapraszamy-na-zimowe-ptakoliczenie-27-29-stycznia-2023/
W tym roku naszym przewodnikiem będzie KAROLINA SKORB, prezeska Górnośląskiego Koła Ornitologicznego działającego przy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, a jednocześnie edukatorka przyrodnicza.
Wydarzenie odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych, należy zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór i wygodne buty. Dzieci oraz młodzież są mile widziani, jednak należy wziąć pod uwagę, że wymagana jest pewna dyscyplina, tak aby nie zakłócać obserwacji. Spacer ornitologiczny z przewodnikiem jest doskonałą okazją, aby nauczyć się rozpoznawania gatunków ptaków zimujących w naszym kraju, a także sposobów ich obserwacji. Wyniki Zimowego Ptakoliczenia trafią ogólnopolskiej bazy OTOP i posłużą do stworzenia wielu ciekawych zestawień.
HARMONOGRAM - DZIEŃ JABŁKA 25.09.2022
11.00 Rozdawanie sadzonek dawnych odmian jabłoni
12. 00 Prelekcje:
13.30, 15.30 Gra terenowa "Jabłko niezgody"
14.00, 16.00 Wycieczka do sadu z pzrewodnikiem-sadownikiem
16.00 Pieczenie jabłek
17.00 Koncert piosenki literackiej w wykonaniu Marioli Koniecznej
Od 13.00 do 18.00:
Ponadto:
WSTĘP WOLNY! Wydarzenie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
PROGRAM WARSZTATÓW:
Instruktorami są doświadczeni arachnolodzy o uznanym dorobku naukowym.
KOSZT:
ZGŁOSZENIA:
W ostatnie dni wakacji warto skorzystać z plenerowych atrakcji i podarować dzieciom oraz sobie chwile beztroskiej zabawy. Pachnąca trawa, szum drzew, wygodny koc, małe co nieco, przyjazne twarze wokół, zero pośpiechu... Okazją jest Piknik 31 sierpnia (środa) o godz. 16.00 - na dużej łące, wejście do Śląskiego Ogrodu Botanicznego od ul. Zejera. Jest to wspólny piknik z pracownikami oraz edukatorami Ogrodu. Aby wziąć udział w imprezie wystarczy zabrać z sobą koc i kosz ze smakołykami. Na tych, którym nie wystarczy leżenie na kocu i patrzenie w chmury, czekać będą różne atrakcje - sportowe, artystyczne i inne.
WSTĘP WOLNY
Wydarzenia zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Cały program święta GZM można znaleźć na stronie: https://kierunekgzm.pl/
To okazja, aby przyjrzeć się OWADOM I PAJĘCZAKOM dokładnie pod mikroskopem oraz w laboratorium, a nawet.... skosztować. Zabierzemy Was na poszukiwanie pająków, podglądniemy co w ulu bzyka i wykonamy kosmetyki na bazie wosku pszczelego. Na najmłodszych czekać będą warsztaty artystyczne i ogrodnicze (posadzimy rośliny miododajne) oraz wspaniała gra terenowa z nagrodami. Swoje stosika edukacyjne przygotowali również: Dział Przyrody Muzeum Górnośląskiego oraz Śląskie Zoo. Wstęp wolny! Warto jednak zabrać trochę grosza, bo kiermasz towarzyszący imprezie to możliwość zakupu pysznych miodów, wytworów z wosku oraz innych cudeniek rękodzieła. Obiad i niedzielny kołocz będą również dostępne.
HARMONOGRAM:
12.00 Prelekcje popularnonaukowe:
Łukasz Nicewicz "Niezwykłe zwyczaje pająków"
Agata Nicewicz "Skrzydełko czy nóżka? Owady – żywność przyszłości"
13.30, 15.00, 16.30 Wyprawa z arachnologiem ZAPISY W PUNKCIE INFORMACJI
14.00, 16.00 Gra terenowa „W pajęczej sieci” ZAPISY W PUNKCIE INFORMACJI
16.30 Spacer z przewodnikiem po Ogrodzie
PONADTO od godz. 13.00 do 18.00:
Warsztaty mikroskopowe: ŻUWACZKI, KRĘTARZE, POKŁADEŁKA – OWADY WIDZIANE Z BLISKA
(wejścia co pół godziny, ZAPISY W PUNKCIE INFORMACJI)
Warsztaty laboratoryjne: DLACZEGO ROBACZKI ŚWIĘTOJAŃSKIE ŚWIECĄ? (wejścia co godzinę, ZAPISY W PUNKCIE INFORMACJI)
Warsztaty kosmetyczne: KOSMETYKI Z WOSKIEM – ZRÓB TO SAM
(wejścia co pół godziny, ZAPISY W PUNKCIE INFORMACJI)
Warsztaty artystyczne, ogrodnicze, stoiska edukacyjne w trybie ciągłym
Szczegółowy harmonogram:
godz. 12.00 prelekcje
godz. 13.00 warsztaty: mikroskopowe, laboratoryjne, artystyczne, geologiczne, hydrobiologiczne
oraz wiązanie węzłów żeglarskich
godz. 13.30, 15.30 (do wyboru): gra terenowa "Gdy w Radzionkowie szumialo morze"
godz. 16.00 spacer z przewodnikiem po ogrodzie
godz. 17.00 koncert szantowy